COLONEL CHAD B. BONDURANT

PRINT | E-MAIL

Colonel Chad B. BonDurant is the Commander of the 354th Mission Support Group, 354th Fighter Wing, Eielson Air Force Base, Alaska. He leads six squadrons engaged to provide combat capacity, capability and mission-ready forces in direct support of U.S. national interests worldwide, to include RED FLAG-Alaska, Pacific Air Forces' premier multinational largeforce training exercise, as well as the future beddown of two F-35 squadrons at Eielson. His team also delivers robust services, base infrastructure support and world-class quality of life programs for the 9,000-strong Eielson “Iceman” community within Alaska’s interior, keeping the base “Ready to Go at 50 Below!”

Colonel BonDurant received his commission from the United States Air Force Academy in May 1995. He has served as a civil design engineer, installation readiness and emergency management officer, base planner and programmer, construction manager, major command operations program manager, Air Staff joint engineer program manager, combatant command operations branch chief, squadron commander and deputy group commander. Colonel BonDurant has served multiple deployments to the Middle East supporting Operations SOUTHERN WATCH, IRAQI FREEDOM, ENDURING FREEDOM, Joint Task Force HORN OF AFRICA and INHERENT RESOLVE.

EDUCATION

1995 B.S. Civil Engineering, USAFA, Colorado Springs, CO

2000 Squadron Officer School (Distinguished Graduate), Maxwell AFB, AL

2004 M.S. Engineering Management, Air Force Institute of Technology, WPAFB, OH

2005 Air Command and Staff College (correspondence)

2009 Air Force Intern Program – Strategic Policy Intern, Washington, D.C.

2009 Joint Professional Military Education II – Joint Forces Staff College, Norfolk, VA

2012 Air War College (correspondence)

 

ASSIGNMENTS

1. Jul 95 - Jun 98, Civil Engineer and Chief of Readiness, 96th Civil Engineer Group, Eglin AFB, FL

(Dec 1996 - Mar 1997, Design Engineer, 4404th Wing (Provisional), Prince Sultan AB, KSA)

2. Jun 98 - Sep 99, Civil Engineer, 65th Civil Engineer Squadron, Lajes Field, Azores, Portugal

3. Sep 99 - Aug 02, Chief of Base Development and Chief of Construction Management, 86th CES,

Ramstein AB, Germany

(Dec 00 - Mar 01, Civil Engineer, 363d Air Expeditionary Wing, Prince Sultan AB, KSA)

4. Aug 02 - Mar 04, Graduate Student, Air Force Institute of Technology, WPAFB, OH

5. Mar 04 - Nov 05, Chief, Infrastructure and Facilities, Headquarters Air Force Materiel Command,

Wright-Patterson AFB, OH

(May 05 - Sep 05, Chief of Design, 379th Air Expeditionary Wing, Al Udeid AB, Qatar)

6. Nov 05 - Jul 07, Joint Engineer Program Manager, Headquarters U.S. Air Force, Pentagon,

Washington, D.C.

7. Jul 07 - Jul 08, Assistant Executive Officer to the Civil Engineer, Headquarters U.S. Air Force,

Washington, D.C.

8. Jul 08 - Jun 09, Strategic Policy Intern, Air Force Fellows, Washington, D.C.

9. Jun 09 - Aug 09, Student, JPME II, Joint Forces Staff College, Norfolk, VA

10. Sep 09 - Jun 11, Operations Branch Chief, U.S. Africa Command, Stuttgart, Germany

11. Jul 11 - May 13, Commander, 56th Civil Engineer Squadron, Luke AFB, AZ

12. May 13 - May 14, Commander, 379th Expeditionary Civil Engineer Squadron, Al Udeid AB, Qatar

13. Jun 14 - Oct 16, Chief of Comprehensive Program Development, Air Force Civil Engineer Center,

JBSA-Lackland, TX

(Mar 16 - Oct 16, Deputy Commander, 1st Expeditionary Civil Engineer Group, AUAB, Qatar)

14. Oct 16 - Jun 17, Director of Staff, Air Force Civil Engineer Center, JBSA-Lackland, TX

15. Jun 17 - Present, Commander, 354th Mission Support Group, Eielson AFB, AK

 

SUMMARY OF JOINT ASSIGNMENTS

Sep 2009 - Jul 2011, Headquarters U.S. Africa Command, Engineer Operations Branch Chief, Kelly

Barracks, Germany, as a Major and Lieutenant Colonel

 

MAJOR AWARDS AND DECORATIONS

Defense Meritorious Service Medal

Meritorious Service Medal with three oak leaf clusters

Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters

Air Force Achievement Medal with oak leaf cluster

2014 CSAF Team Excellence Award

 

EFFECTIVE DATES OF PROMOTION

Second Lieutenant May 1995

First Lieutenant May 1997

Captain May 1999

Major Aug 2005

Lieutenant Colonel Jun 2010

Colonel Sep 2016

 

(Current as of June 2017)